Čítanie textov, odborné vstupy moderátorov, živé diskusie aj kreatívne zadania sú súčasťou večerných seminárov.
Máš mnoho otázok a rád skúmaš výzvy katolicizmu? Pozývame ťa na kurz Viera v 21. storočí, kde budeš môcť o týchto výzvach diskutovať s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi pod vedením lektorov z SLH a inšpirovaný dielami od kardinála Newmana, známych súčasných autorov Roda Drehera, či Štepána Smolena a ďalších.
Tretie vydanie úspešného seminára z dielne Vojtecha Wintera venujúce sa reálnym zručnostiam z oblasti politiky a verejného angažovania sa. Viacero účastníkov z minulých ročníkov využilo nadobudnuté skúsenosti v poslednej predvolebnej kampani do samosprávy. Aj tento rok sa nám podarilo pozvať veľmi vzácnych hostí, profesionálov vo svojich odboroch.
Teologická suma je jedno z najdôležitejších diel teológie, filozofie a svetovej literatúry vôbec. Minulý rok z nej vyšlo v slovenčine prvých trinásť otázok. Chceme si ich teda prečítať s doprovodom uznávaného odborníka, otca Juraja Vitteka CO.
– Opäť po roku prinášame úspešný seminár venujúci sa praktickým zručnostiam z oblasti politiky a verejného angažovania. V rámci 10 stretnutí s 10 lektormi sa budeme zaoberať PR a komunikačným zručnostiam, fundraisingu, praktickému angažovaniu, Európskej politike, ako aj politickému marketingu a ďalším…
– Ratzingerov Úvod do kresťanstva – úvod do spoznania vlastných pochybnosti i uzdravujúcich zneistení. 13 seminárov pod vedením Jozefa Fekete, SJ.
– V dejinách Cirkvi sa odohralo viacero udalostí, ktoré by sme mohli označiť termínom kontroverzné. Okolo nich sa vďaka proticirkevnej propagande nahromadilo veľké množstvo mýtov a dezinformácií. Cieľom seminára je podať pravdivé informácie o týchto udalostiach v celom ich dobovom kontexte. Nepôjde len o čistú faktografiu, ale aj o hodnotenie daných udalostí.
– Literárno-historický seminár pri príležitosti 100. výročia boľševickej revolúcie s Jarom Daniškom.
– Naučte sa čítať s porozumením asi 90 percent latinských omšových textov, základné modlitby, niekoľko článkov od Tomáša Akvinského…a aj pár veršov z Vergília v originále.
– Seminár venujúci sa praktickým zručnostiam z oblasti politiky a verejného angažovania. V rámci 9 stretnutí s 9 lektormi sa budeme zaoberať PR a komunikačným zručnostiam, fundraisingu, praktickému angažovaniu, Európskej politike, ako aj politickému marketingu a ďalším…
– Keď umenie porozumenia umenia sa stáva umením žitia (Ars Vivendi).
– Blížia sa americké voľby a kurz priblíži rôzne podoby Ameriky za posledných 200 rokov. Prečo sa Amerika mení, akú rolu hrá v jej dejinách náboženstvo, sektársky duch a presvedčenie o vlastnej výnimočnosti?
– Je možná spiritualita bez Boha? Ako žiť, keď Boh mlčí? Texty Luca Ferryho sprevádzali účastníkov kurzu týmto labyrintom, kde túžiť po poznaní je poznaním tej múdrosti, ktorá miluje hĺbku, ale aj jej riziká.
– Kurz sprostredkoval účastníkom to najlepšie, čo sa v súčasnosti preberá v základnom semestrálnom programe SLH
– Víkendový seminár o spoločnom dobre na základe textov od Berquista, Waldsteina a biblických textov s Vincentom deMeom z ITI Trumau
– Cieľom semináru bolo predstaviť a prediskutovať základné filozofické argumenty o statuse emrya na základe vybraných textov z oboch strán potratovej debaty.
– Kurz za zaoberal otázkou, či sekularizácia kresťanstva smeruje k autentizácii kresťanstva alebo naopak k jeho zániku.
– Kurz pre náročných, ktorý nehľadajú pravdu, ale hľadajú ako ich múdrosť môže k nej navigovať.
– Účastníci kurzu spoznávali počas víkendového seminára evanjelium podľa Jána pod vedením Vincenta deMea z ITI Trumau.
– Kurz chce zoznámiť so základnými aj menej známymi dokumentmi 2. vatikánskeho koncilu na témy, ktoré stále hýbu Cirkvou a spoločnosťou.
– O tom, ako sa dajú niektoré filozofické problémy filozofovať vo filme
– About conflicts between modern secular vision of science and teology
– O láske, priateľstve, zlyhaní, vernosti, dôvere a erotizácii…
– pokračovanie kurzu Vieme čomu veríme? (tretia a štvrtá časť Katechizmu katolíckej cirkvi)
– Obstojí kresťanstvo voči najčastejším námietkam? Ako obhájiť kresťanskú vieru?
– Ratzinger, Cicero, Origenes, Hanus, Dawson, František. Svoradovský kurz Kolégia Antona Neuwirtha.
– druhá časť kurzu o katolíckej viere (druhá štvrtina Katechizmu)
– Najdôležitejšie a najinšpiratívnejšie texty, ktoré pomohli zmeniť dejiny, od Havla a Tatarku po Solženicyna a Michnika.
– O katolíckej viere podľa (prvej štvrtiny) Katechizmu katolíckej Cirkvi: aký je rozdiel medzi vykúpením a spasením, či je náuka o Duchu Svätom nudná alebo nie, prečo Kristus zostupoval k zosnulým a načo tomu vlastne veriť.
– Zmapovanie hlavných aktérov a faktorov , zorientovanie sa v spletitom svete taktík a protichodných zahranično-politických informácií.
– Cyklus prednášok Daniela Heviera o umení a jeho jednotlivých druhoch, ich špecifikách, histórii a premene v čase.
– Čo veríme keď veríme? – nadstavbový letný seminár